Grad Beograd čini sve što može da slepim i slabovidim osobama pruži jednaku šansu da učestvuju u društvenoj zajednici kao i svi ostali, izjavio je danas zamenik gradonačelnika Goran Vesić na Kalemegdanu, gde je pored spomenika ““Slepom guslaru““ održan događaj povodom Svetskog dana belog štapa.
Vesić je naveo da je u Beogradu urađeno skoro 26 kilometara taktilnih traka, te dodao da je obaveza da se prilikom rekonstrukcije svake ulice postavljaju taktilne staze, osim tamo gde za to nema mogućnosti, a takvih ulica je, kaže, malo.
Naveo je i da je više od 500 raskrsnica prilagođeno potrebama slepih i slabovidih i dodao da postoji još raskrsnica koje treba da se prilagode, kao i još mnogo stvari koje treba uraditi da bi život tih osoba bio lakši.
Jedna od najvažnijih stvari je, napominje, da se vidi šta može da se uradi u saradnji sa državom kako bi se povećale kazne za poslodavce koji ne zapošljavaju osobe sa invaliditetom jer, podsetio je, oni imaju obavezu da zapošljavaju i te osobe.
Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević je rekla da se Grad Beograd problemima i unapređenjem položaja slepih i slabovidih ne bavi samo danas nego tokom čitave godine.
Procena je, navela je, da u Beogradu živi oko 3.000 slepih i slabovodih osoba i dodala da su u proteklih sedam godina učinjeni značajni pomaci kada je u pitanju akcija ““Beograd bez barijera““.
Događaju su prisustvovali slepi i slabovidi kojima su podeljeni informatori za vakcijanaciju na Brajevoj azbuci koje je pripremio Sekretarijat za socijalnu zaštitu uz pomoć jedne od škola.
Tanjug